Science Fiction Awards Watch

2012 Hugo Award Winners

The Hugo Awards presentation for 2012 is taking place tonight, September 2nd, at 8 pm CDT. (You can watch HERE , follow via text live HERE)

I’ll be listening and watching via the web and will be updating the information below as the awards are announced.

(Winners will be published adjacent to their category title eg –  Best Novel (932 ballots) WINNER)

Currently (7 pm est) the nominees are:

 

Best Novel (932 ballots) Among Others
Among Others by Jo Walton (Tor)
A Dance With Dragons by George R. R. Martin (Bantam Spectra)
Deadline by Mira Grant (Orbit)
Embassytown by China Miéville (Macmillan / Del Rey)
Leviathan Wakes by James S. A. Corey (Orbit)

Best Novella (473 ballots) The Man Who Bridged the Mist
Countdown by Mira Grant (Orbit)
“The Ice Owl” by Carolyn Ives Gilman (The Magazine of Fantasy & Science Fiction, November/December 2011)
“Kiss Me Twice” by Mary Robinette Kowal (Asimov’s, June 2011)
“The Man Who Bridged the Mist” by Kij Johnson (Asimov’s, September/October 2011)
“The Man Who Ended History: A Documentary” by Ken Liu (Panverse 3)
Silently and Very Fast by Catherynne M. Valente (Clarkesworld / WSFA)

Best Novelette (499 ballots) Six Months, Three Days
“The Copenhagen Interpretation” by Paul Cornell (Asimov’s, July 2011)
“Fields of Gold” by Rachel Swirsky (Eclipse Four)
“Ray of Light” by Brad R. Torgersen (Analog, December 2011)
“Six Months, Three Days” by Charlie Jane Anders (Tor.com)
“What We Found” by Geoff Ryman (The Magazine of Fantasy & Science Fiction, September/October 2011)

Best Short Story (593 ballots) The Paper Menagerie
“The Cartographer Wasps and the Anarchist Bees” by E. Lily Yu (Clarkesworld, April 2011)
“The Homecoming” by Mike Resnick (Asimov’s, April/May 2011)
“Movement” by Nancy Fulda (Asimov’s, March 2011)
“The Paper Menagerie” by Ken Liu (The Magazine of Fantasy & Science Fiction, March/April 2011)
“Shadow War of the Night Dragons: Book One: The Dead City: Prologue” by John Scalzi (Tor.com)

Best Related Work (461 ballots) The Encyclopedia of Science Fiction, Third Edition
The Encyclopedia of Science Fiction, Third Edition edited by John Clute, David Langford, Peter Nicholls, and Graham Sleight (Gollancz)
Jar Jar Binks Must Die… and Other Observations about Science Fiction Movies by Daniel M. Kimmel (Fantastic Books)
The Steampunk Bible: An Illustrated Guide to the World of Imaginary Airships, Corsets and Goggles, Mad Scientists, and Strange Literature by Jeff VanderMeer and S. J. Chambers (Abrams Image)
Wicked Girls by Seanan McGuire
Writing Excuses, Season 6 by Brandon Sanderson, Dan Wells, Mary Robinette Kowal, Howard Tayler, and Jordan Sanderson

Best Graphic Story (339 ballots) Digger 
Digger by Ursula Vernon (Sofawolf Press)
Fables Vol 15: Rose Red by Bill Willingham and Mark Buckingham (Vertigo)
Locke & Key Volume 4, Keys to the Kingdom written by Joe Hill, illustrated by Gabriel Rodriguez (IDW)
Schlock Mercenary: Force Multiplication written and illustrated by Howard Tayler, colors by Travis Walton (The Tayler Corporation)
The Unwritten (Volume 4): Leviathan created by Mike Carey and Peter Gross. Written by Mike Carey, illustrated by Peter Gross (Vertigo)

Best Dramatic Presentation (Long Form) (592 ballots) Game of Thrones (Season 1)
Captain America: The First Avenger, screenplay by Christopher Markus and Stephan McFeely, directed by Joe Johnston (Marvel)
Game of Thrones (Season 1), created by David Benioff and D. B. Weiss; written by David Benioff, D. B. Weiss, Bryan Cogman, Jane Espenson, and George R. R. Martin; directed by Brian Kirk, Daniel Minahan, Tim van Patten, and Alan Taylor (HBO)
Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2, screenplay by Steve Kloves; directed by David Yates (Warner Bros.)
Hugo, screenplay by John Logan; directed by Martin Scorsese (Paramount)
Source Code, screenplay by Ben Ripley; directed by Duncan Jones (Vendome Pictures)

Best Dramatic Presentation (Short Form) (512 ballots) “The Doctor’s Wife”
“The Doctor’s Wife” (Doctor Who), written by Neil Gaiman; directed by Richard Clark (BBC Wales)
The Drink Tank‘s Hugo Acceptance Speech,” Christopher J Garcia and James Bacon (Renovation)
“The Girl Who Waited” (Doctor Who), written by Tom MacRae; directed by Nick Hurran (BBC Wales)
“A Good Man Goes to War” (Doctor Who), written by Steven Moffat; directed by Peter Hoar (BBC Wales)
“Remedial Chaos Theory” (Community), written by Dan Harmon and Chris McKenna; directed by Jeff Melman (NBC)

Best Editor – Short Form (512 ballots) Sheila Williams
John Joseph Adams
Neil Clarke
Stanley Schmidt
Jonathan Strahan
Sheila Williams

Best Editor – Long Form (358 ballots) Betsy Wollheim
Lou Anders
Liz Gorinsky
Anne Lesley Groell
Patrick Nielsen Hayden
Betsy Wollheim

Best Professional Artist (399 ballots) John Picacio
Dan dos Santos
Bob Eggleton
Michael Komarck
Stephan Martiniere
John Picacio

Best Semiprozine (357 ballots) Locus
Apex Magazine edited by Catherynne M. Valente, Lynne M. Thomas, and Jason Sizemore
Interzone edited by Andy Cox
Lightspeed edited by John Joseph Adams
Locus edited by Liza Groen Trombi, Kirsten Gong-Wong, et al.
New York Review of Science Fiction edited by David G. Hartwell, Kevin J. Maroney, Kris Dikeman, and Avram Grumer

Best Fanzine (322 ballots) SF Signal
Banana Wings edited by Claire Brialey and Mark Plummer
The Drink Tank edited by James Bacon and Christopher J Garcia
File 770 edited by Mike Glyer
Journey Planet edited by James Bacon, Christopher J Garcia, et al.
SF Signal edited by John DeNardo

Best Fan Writer (360 ballots) Jim C. Hines
James Bacon
Claire Brialey
Christopher J Garcia
Jim C. Hines
Steven H Silver

Best Fan Artist (216 ballots) Maurine Starkey
Brad W. Foster
Randall Munroe
Spring Schoenhuth
Maurine Starkey
Steve Stiles
Taral Wayne

Best Fancast (326 ballots) SF Squeecast
The Coode Street Podcast, Jonathan Strahan & Gary K. Wolfe
Galactic Suburbia Podcast, Alisa Krasnostein, Alex Pierce, and Tansy Rayner Roberts (presenters) and Andrew Finch (producer)
SF Signal Podcast, John DeNardo and JP Frantz, produced by Patrick Hester
SF Squeecast, Lynne M. Thomas, Seanan McGuire, Paul Cornell, Elizabeth Bear, and Catherynne M. Valente
StarShipSofa, Tony C. Smith

John W. Campbell Award for Best New Writer (396 ballots) E. Lily Yu
Award for the best new professional science fiction or fantasy writer of 2010 or 2011, sponsored by Dell Magazines (not a Hugo Award).
Mur Lafferty
Stina Leicht
Karen Lord *
Brad R. Torgersen *
E. Lily Yu

*2nd year of eligibility

Chicon 7 Special Committee Award:  Robert Weinberg

 

Big Heart Award:  Juanita Colson

3 Responses to “2012 Hugo Award Winners”

  1. on 02 Sep 2012 at 4:29 pmJeff VanderMeer

    How do you know the number of ballots cast in each? Was that previously announced?

  2. [...] no trouble keeping up with my own program, which was updating the Hugo Winner’s post on the SF Awards Watch website in a “live” manner.  This involved little more than copying a nominee, pasting it next [...]

  3. on 03 Sep 2012 at 7:31 amKevin Standlee

    The detailed voting breakdowns are available from the Chicon 7 web site as well as The Hugo Awards web site. Kudos to Chicon 7 for getting the e-version of the breakdowns available within a few minutes of the conclusion of the ceremony.