Science Fiction Awards Watch

Via SFScope

The Sunburst Award Committee is pleased to announce that the winner of its 2012 adult award is Paradise Talesby Geoff Ryman (Small Beer Press, ISBN – 9781931520645) and the winner of its 2012 young adult award is All Good Children by Catherine Austen (Orca Book Publishers ISBN – 9781554698240).

About Paradise Tales, the Sunburst jury said: “Paradise Tales is a terrific collection of stories covering a dizzying range of imaginative possibilities and narrators. A superb stylist, the author fully adjusts the tone and rhetoric of each story to its narrator and its context. This masterful and eclectic collection includes looks at a truly post-human future in which intelligent animals carry the seeds of a new humanity but may not want to produce it, as well as stories featuring various suggestive biotech possibilities, to the pioneering filmmakers of Mars, and to tender ghost stories, such as the fantasy dreams of the first lover of Pol Pot’s daughter. The author puts wit and consummate style at the service of profoundly human philosophical extrapolations.”

About All Good Children, the Sunburst Jury said: “In a physically and morally crumbling United States, 15-year-old Max Connors finds his family, friends, and himself under threat by a semi-covert Homeland Security plan to vaccinate all school children to be “good” – or, as Max calls it: zombification. Max, who’s smart, artistic, and a troublemaker, is horrified to learn that their parents and teachers are complicit and uses desperate measures to escape with his little sister and best friend. The author includes knowing nods to 1984Brave New WorldStepford WivesAlien and other pop-cultural touchstones in this tension-filled, fast-paced, and surprisingly tender dystopian thriller that’s narrated by its teen protagonist with wit and vigour.”

The jurors for the 2012 award were Douglas Barbour, Zsuzsi Gartner, Daniel Justice, Lorna Toolis and Halli Villegas.

The other shortlisted works for the 2012 adult award were:
Blackdog by K. V. Johanson (Pyr Books)
Eutopia: A Novel of Terrible Optimism, by David Nickle (Chizine Publications)
Technicolor Ultra Mall by Ryan Oakley (EDGE Science Fiction and Fantasy Publishing)
Enter, Night by Michael Rowe (Chizine Publications)
The Pattern Scars by Caitlin Sweet (Chizine Publications)

The other shortlisted works for the 2012 young adult award were:

Ultraviolet by R. J. Anderson (Lerner Publishing Group)
The Summer of Permanent Wants by Jamieson Findlay (Doubleday Canada)
The Dead Kid Detective Agency by Evan Munday (ECW Press)
Blood Red Road: Dustlands: 1 by Moira Young (Doubleday Canada)

Geoff Ryman lives in the UK. This is his second Sunburst Award. He also won in 2005 for his novel AirCatherine Austen lives in Gatineau, Quebec.

The jurors for the 2013 award will be Rebecca Bradley, Tony Burgess, Shari Lapeña, Barbara Roden and Leon Rooke.

The Sunburst Award for Excellence in Canadian Literature of the Fantastic is an annual award celebrating the best in Canadian fantastic literature published during the previous calendar year.

The winners receive a cash prize of $1,000 as well as a medallion which incorporates the Sunburst logo.

The Sunburst Award takes its name from the debut novel of the late Phyllis Gotlieb, one of the first published authors of contemporary Canadian speculative fiction.

For additional information about the Sunburst Award, the nominees and jurors, as well as previous awards, eligibility and the selection process, please visit the website at www.sunburstaward.org.

 

 

 

 

 

 

Gene Wolf Named SFWA Grandmaster

Via John Scalzi at SFWA & Whatever -

Science Fiction and Fantasy Writers of America 2012 Damon Knight Memorial Grand Master Awarded to Gene Wolfe

SFWA has named Gene Wolfe as the 2012 recipient of the Damon Knight Memorial Grand Master Award for his contributions to the literature of science fiction and fantasy.

Gene Wolfe’s fiction first saw publication in the 1960s. He is best known for the novelsThe Book of the New Sun, Peace, and The Fifth Head of Cerberus, and received many awards, including the Nebula, World Fantasy and Locus.

Neil Gaiman: “It’s not that Gene Wolfe is, in the opinion of many (and I am one of the many), our finest living science fiction writer. It is that he is, in the opinion of theWashington Post (and of me, too) one of our finest living writers. He has been our uncrowned Grand Master for a long time, and now the rest of the world will know as well.”

In Gene’s own words: ”There was a time – long ago to most of you, though it seems recent to me – when Rosemary, our children, and I were living from paycheck to paycheck and barely getting by. I’d had three not-terribly-good stories published in a college magazine before I went into the Army, and I thought I might just possibly write on the side and make us a little extra money. I sold a few stories. Then it was time for school to start again, and Rosemary began badgering me for money for school clothes. I would gladly have given it to her if there had been any. Another story, “Car Sinister,” sold, and instead of depositing the check I got the manager of the hardware store to cash it for me. I took it to Rosemary: ‘Here’s every dime I got for that story. That’s how much you have for school clothes.’  A few days passed, and I was sitting on the kitchen floor trying to mend a chair.  Rosemary came up behind me and said, ‘Shouldn’t you be writing?’

“That’s when I knew I was a writer.

“You’d better watch your step, folks; you’re raising me to a height I would never have imagined.  If you keep this up I’ll start thinking I’m a good writer.”

SFWA President John Scalzi, on choosing Wolfe: ”You’d have to search far and wide to find a contemporary fantasy writer who has not been directly influenced by Gene Wolfe. His prose is a joy to read, his stories are dense and deep, and his worlds are dark and rich beyond compare. And to top it off, he is a genuinely delightful human being. It is well past time that his stories, his style and his contribution to our genre and to literature in general are recognized and celebrated with a Grand Master award. I am thrilled and humbled that Gene has graciously agreed to be our recipient this year.”

Connie Willis, 2011 Damon Knight Recipient: ”Oh, how wonderful that Gene Wolfe is going to be a Grand Master, even though of course he already is in the minds of everyone who’s ever read his books or who’s ever known him!  He’s one of the loveliest people it’s been my privilege to know in science fiction–courtly, kind, frighteningly intelligent, and at the same time endlessly patient with us lesser mortals. I know everybody will be praising his books during the next few days, and deservedly so, but I also want to put in a word for his equally amazing short stories, like ‘The Island of Dr. Death and Other Stories’ and ‘The Death of Dr. Island’ –even his titles are brilliant!– and ‘Golden City Far’ and ‘The Detective of Dreams’ and ‘Memorare.’ And especially ‘Seven American Nights,’ which served as my first–and staggeringly memorable–introduction to him.

“Congratulations, Gene!  SO well-deserved!  And such good news!”

The Damon Knight Memorial Grand Master Award is given by SFWA for ‘lifetime achievement in science fiction and/or fantasy.’ Wolfe joins the Grand Master ranks alongside such legends as Michael Moorcock, Anne McCaffrey, Ursula K. LeGuin, Isaac Asimov, Ray Bradbury and Joe Haldeman. The award will be presented at the 48thAnnual NebulaAwardsWeekend in San Jose, CA, May 16-19, 2013.

More information on the award’s history and the Nebula Award Weekend can be found at: http://www.sfwa.org/nebula-awards/nebula-weekend/

SUNBURST AWARD SOCIETY ANNOUNCES THE WINNERS OF ITS FIRST COPPER CYLINDER AWARDS.

Toronto, Ontario (December 2nd, 2012) The Sunburst Award Society is pleased to announce the debut of its newest literary awards. The Copper Cylinder Award is an annual member’s choice award selected by members of the Sunburst Award Society for books published during the previous year.

The Copper Cylinder Award derives its name from the first Canadian scientific romance, “A Strange Manuscript Found in a Copper Cylinder,” by James De Mille (1833-1880). The winners receive a unique, handcrafted, copper cylinder trophy.

 

The first winner of the 2012 Copper Cylinder Adult Award is Among Others by Jo Walton, (TOR, ISBN - 978-0765321534)

 

The first winner of the 2012 Copper Cylinder Young Adult Award is Once Every Never by Lesley Livingston (Penguin Canada, ISBN – 978-0143177951).

 

Jo Walton lives in Montreal. Lesley Livingston lives in Toronto.

The Sunburst Award Society also confers annually the juried Sunburst Awards for Excellence in Canadian Literature of the Fantastic. Both awards celebrate the best in Canadian fantastic literature published during the previous calendar year.

For additional information about the Copper Cylinder Awards, Sunburst Award Society membership and the voting process please visit the website at http://coppercylinderaward.ca

For additional information about the Sunburst Awards, the nominees and jurors, eligibility and the selection process, please visit the website at http://sunburstaward.org.


Contact: Rebecca Simkin, Secretary at:
The Sunburst Award
2 Farm Greenway
Toronto, Ontario, Canada
M3A 3M2

Apologies

I’m sorry for the rush of catching-up posts here at SF Awards Watch.

Work on Amazing Stories has found me quite busy, with the result that I have neglected my responsibilities here.

Things have finally settled out a bit on the Amazing Stories project, which means that I’ll be able to pay a bit more attention to the awards as they come in.

I believe that today’s posts bring things up-to-date;  if I have missed anything that ought to be included, please let me know.

Steve

2012 Nova Award Winners

The 2012 Nova Awards were presented at this year’s Novacon convention (UK).  The Novas are awarded for excellence in British fanzine publishing and writing.

This year’s winners are:

Fanzine: Banana Wings, edited by Claire Brialey and Mark Plummer

Fanwriter: Mark Plummer

Fanartist” (tie) D West and Sue Mason

The Endeavour Award is presented to authors who live and work in the Pacific Northwest.

This year’s award went to Kristine Kathryn Rusch for her novel City of Ruins.

Via SF site and elsewhere:

Life Achievement

winner Alan Garner
winner George R.R. Martin

Novel
winner Osama, Lavie Tidhar (PS Publishing)
Those Across the River, Christopher Buehlman (Ace)
11/22/63, Stephen King (Scribner; Hodder & Stoughton as 11.22.63)
A Dance with Dragons, George R.R. Martin (Bantam; Harper Voyager UK)
Among Others, Jo Walton (Tor)

Novella
winner “A Small Price to Pay for Birdsong”, K.J. Parker (Subterranean Winter 2011)
“Near Zennor”, Elizabeth Hand (A Book of Horrors)
“Alice Through the Plastic Sheet”, Robert Shearman (A Book of Horrors)
“Rose Street Attractors”, Lucius Shepard (Ghosts by Gaslight)
“Silently and Very Fast”, Catherynne M. Valente (WSFA Press; Clarkesworld)

Short Story
winner “The Paper Menagerie”, Ken Liu (F&SF 3-4/11)
“X for Demetrious”, Steve Duffy (Blood and Other Cravings)
“Younger Women”, Karen Joy Fowler (Subterranean Summer 2011)
“A Journey of Only Two Paces”, Tim Powers (The Bible Repairman and Other Stories)
“The Cartographer Wasps and the Anarchist Bees”, E. Lily Yu (Clarkesworld 4/11)

Anthology
winner The Weird, Ann & Jeff VanderMeer, eds. (Corvus; Tor, published May 2012)
Blood and Other Cravings, Ellen Datlow, ed. (Tor)
A Book of Horrors, Stephen Jones, ed. (Jo Fletcher Books)
The Thackery T. Lambshead Cabinet of Curiosities, Ann & Jeff VanderMeer, eds. (Harper Voyager US)
Gutshot, Conrad Williams, ed. (PS Publishing)

Collection
winner The Bible Repairman and Other Stories, Tim Powers (Tachyon and Subterranean Press)
Bluegrass Symphony, Lisa L. Hannett (Ticonderoga)
Two Worlds and In Between, Caitlín R. Kiernan (Subterranean Press)
After the Apocalypse, Maureen F. McHugh (Small Beer)
Mrs Midnight and Other Stories, Reggie Oliver (Tartarus)

Artist
winner John Coulthart
Julie Dillon
Jon Foster
Kathleen Jennings
John Picacio

Special Award—Professional
winner Eric Lane, for publishing in translation – Dedalus books
John Joseph Adams, for editing – anthology and magazine
Jo Fletcher, for editing – Jo Fletcher Books
Brett Alexander Savory & Sandra Kasturi, for ChiZine Publications
Jeff VanderMeer & S.J. Chambers, for The Steampunk Bible

Special Award—Non-professional
winner Raymond Russell & Rosalie Parker, for Tartarus Press
Kate Baker, Neil Clarke, Cheryl Morgan & Sean Wallace, for Clarkesworld
Cat Rambo, for Fantasy
Charles Tan, for Bibliophile Stalker blog
Mark Valentine, for Wormwood

2012 WSFA Small Press Award

The winner of the 2012 WSFA Small Press Award was “The Patrician” by  Tansy Rayner Roberts,   published in Love and Romanpunk, by Twelfth Planet Press, May 2011, edited by Alisa Krasnostein.

The other finalists were:
“A Militant Peace” by David Klecha and Tobias S. Buckell, published in
Clarkesworld Magazine, edited by Neil Clarke, November 2011.

“Flowers in the Shadow of the Garden” by Joanne Anderton in Hope,
edited by Sasha Beattie, published by Kayelle Press, October 2011.

“Lessons from a Clockwork Queen” by Megan Arkenberg, published in
Fantasy Magazine, edited by John Joseph Adams, September 2011.

“Sauerkraut Station” by Ferrett Steinmetz, published in GigaNotoSaurus,
edited by Ann Leckie, November 2011.

“The Cartographer Wasps and the Anarchist Bees” by E. Lily Yu, published in
Clarkesworld Magazine, edited by Neil Clarke, April 2011.

“What Ho, Automaton!” by Chris Dolley, in Shadow Conspiracy, Volume II, edited
by Phyllis Irene Radford and Maya Kaathryn Bohnhoff, published by Book View Cafe,
February 2011.

“Yesterday’s Taste” by Lawrence M. Schoen in Transtories, edited by  Colin Harvey
and published by Aeon Press, October 2011.

An acceptance speech and more information about the award can be found here

from both Elias Combarro and Tanya Tynjala, the 2012 Premios Ignotus (Ignoti?) awards go to:

Best Novel: Fieramente Humano, by Rodolfo Martínez (NGCficción!)
Best Novella: La textura de tu piel, by David Jasso (Abismos – Grupo AJEC)
Best Short Story: Mytolitic, by Sergio Mars (Catarsi 6)
Best Anthology/Collection: Abismos by David Jasso (Grupo AJEC)
Best Non-fiction Book: Blade Runner. Lo que Deckard no sabía, by Jesús
Alonso Burgos (Akal)
Best Article: Gigamesh, ¿Qué fue de…?, by Ignacio Illarregui Gárate (Literatura Prospectiva)
Best Illustration: Los horrores del escalpelo, de Alejandro Colucci (Grupo AJEC)
Best Audiovisual Production: Eva, by Kike Maillo (film)
Best Comicbook: El héroe, by David Rubin (Astiberri)
Best Poem: Histerias minúsculas, by Víctor Miguel Gallardo Barragán (Alea Blanca)
Best Magazine: Calabazas en el trastero (Saco de Huesos Ediciones)
Best Translated Novel (ex aequo): 1Q84, by Haruki Murakami (Tusquets,
translated by Gabriel Álvarez) and La chica mecánica (The Windup
Girl), by Paolo Bacigalupi (Plaza & Janés, translated by Manuel de los
Reyes García Campos)
Best Translated Short Story: Ultima generación (The State of the Art), by Iain M. Banks (Ultima generación – La Factoría de Ideas)
Best Website: La Tercera Fundación (Asociación Los Conseguidores) -
http://www.tercerafundacion.net/

More information here

Also from Ahrvid Engholm, we learn about the Alvar Awards:

The Alvar, a fandom achievement prize, is named after the legendardy Swedish sf fan Alvar Appeltofft, and was presented to:

Jonas Wissting

at this year’s national Swedish sf/f convention Konstrast (Swecon) in Uppsala.

Jonas was recognized for his fannish activities, including making sound recordings of panels and presentations at Swedish SF conventions.

From Ahrvid Engholm we learn about Sweden’s Fantastic Story Competition:

1st prize “Hemliga lådan” by Robin Karlsson (title means “The Secret Box”)

2nd prize “Tvättstugan” by Jonas Lejon (“The Laundry Room”)
3rd prize “Inbjudningskortet” by Patrik Centerwall (“The Invitation Card”)

The 14th incarnation of this competition for Swedish short stories in the fantastic field will be announced in the spring 2013.

The winners of the 2012 Geffen Award have been announced:

Best Original Hebrew Book: What If, Yoav Avni
Best Original Hebrew SF&F Short Story (tie): “Alone, in the Dark”, Keren Landsman; “And Then There Was Winter upon the World”, Hadas Misgav
Best Translated Science Fiction Book: Catching Fire, Suzanne Collins
Best Translated Fantasy Book: The Son of Neptune, Rick Riordan

The 2012 Grand Prize for Imagination goes to:

French NovelRêves de Gloire [Dreams of Glory] by Rolanc C. Wagner
Foreign NovelThe City & the City by China Miéville
French Short Story: ‘Boire la Tasse’ [Drinking Cup] by Christophe Langlois
Foreign Short Story: ‘Ainsi Naissent les Fantômes’ ['Born as Ghosts '] by Lisa Tuttle (we think that this might be the English publication Ghosts and Other Lovers)
French Juvenile NovelLa Route des Magiciens [The Road of Magicians] by Frédéric Petitjean
Foreign Juvenile NovelDelirium & Le Dernier Jour de ma Vie [Delirium and the Last Day of my Life] by Lauren Oliver

Thanks to SF Concatenation for the info.

Via Concatenation’s Autumnal report we learn that:

Germany’s Kurd Lasswitz Award was presented at the Urlaubs-Con Und Meer (2012) in July and the principal winners were:

Best Novel: Herr aller Dinge [Master of all Things] by Andreas Eschbach
Best Foreign Work: Biokrieg [Biokrieg] by Paolo Bacigalupi
Best Translation: Jasper Nicolaisen and Jakob Schmidt, for the translation of David Marusek’s Wir Waren außer Uns vor Glück

We also learned that Kurd Lasswitz, for whom the award is named, is considered to be Germany’s H. G. Wells

Also in Germany the SF Club Germany presented their annual Deutschland SF Preis to:

Novel: Galdäa – Der ungeschlagene Krieg [Galdäa - The Unbeaten War] by Karsten Kruschel
Short Story: ‘In der Freihandelszone’ ['The Free Trade Area'] by Heidrun Jänchen

In New Zealand, the Sir Julius Vogel Award was given out at the NZ National Convention:

Best Novel: Samiha’s Song by Mary Victoria
Best Juvenile Novel: Battle of the Birds by Lee Murray
Best Novella / Novellete: Steam Girl by Dylan Horrocks
Best Short Story: ‘Frankie And The Netball Clone’ by Alicia Ponder
Best Collected Work: Tales For Canterbury edited by edited by Cassie Hart and Anna Caro
Best Artwork: Oracle’s Fire cover by Frank Victoria
Best Dramatic Presentation: The Almighty Johnsons
Best Fanzine: Phoenixine
Best Fan Writing: Simon Litten for Phoenixine articles
Best Fan Artwork: Nick Kim for Phoenixine cover art
Services to Science Fiction, Fantasy and Horror: Philip Mann
Special Award – New Talent: K. D. Berry
Services to Fandom: Jacqui and Keith Smith and Ripley Patton

Wile a number of awards were presented in Russia -

The Aelita Award was presented at the 19th Aelita convention in Yekaterinburg, Urals in central Russia.

Aelita Award: Paul Amnuel
Debut Award: Vitaly Aboyan for War Tree
Yefremov Prize (SF Promotion): Andrei Sinitsyn
Prize. B. Bugrova (Contribution to Speculative Fiction): Sergei Chekmaev
Eurasia Award: Vladimir Molotov for Ural Attacks
SF Grand Master: Michael Swanick
Memorial Prize: Vladislav Krapivin

The Bronze Snail Award, selected by Russian Grandmaster Boris Strugatsky, and presented at Interpresscon went to:

Novel: Zakhar Prilepin for Black Monkey
Novella: Andrew Izmailov for ‘Game Box’
Short Story: Not awarded
Non-Fiction SF: Sergei Pereslegin for Occam’s Razor

Also at Interpresscon, the Interpresscon 19 Awards (voted by the convention membership):

Novel: Julia Zonis for Inquisitor and the Nymph
Debut Novel: Anna Semirol & Oleg Semirol for Half-step to the Sky
Non-Fiction SF/SF Journalism: Vladimir Larionov, Alexander Etoeva for ‘Book of Prashkevich or From the Exquisite to the White Giraffe Mammoth

and the annual Roskon Convention presented their awards to:

Best Novel: Urbi et Orbi, or the City and the World by Henry Lion Oldie
Best Novelette: Androids Shame No Shame by Yevgeny Lukin
Big Roskon Award – Lifetime Achievement: Sergei Abramov

While in the Ukraine the SF Portal Awards were presented at the Portal SF Convention near Kiev:

Long Form: Living by Anna Starobinets
Intermediate Form: Folklore of the Inhabitants of Sector M1 by Lenore Goralik
Short Form: ‘Under the Bridge’ by Dmitry Kolodan
Non-Fiction: “Gold Dust: The Fantastic in the English Novel – the last third of the nineteenth and twentieth centuries by Vladimir Gopman
Best Non-Fiction Article: ‘At the End of the Word: Fiction as a stylistic experiment’ by Maria Galina
Vladimir Savchenko Award: (Ed. Something we cannot easily translate) by Bakalets Yaroslav & Yaroslav Yarish
Best Translated Book: Anathem by Neal Stephenson

While a little closer to home (depending upon where home is), the UK’s Eagle Awards for comics were handed out at the ExCel Centre:

Roll of Honour: Frank Quitely
Debut Writer: Jeff Lemire
Debut Artist: Francesco Francavilla
Favourite Writer: Scott Snyder
Favourite Writer/Artist: Frank Miller
Favourite Artist: Pencils: J.H. Williams III
Favourite Artist: Inks: Scott Williams
Favourite Artist: Fully-Painted Artwork: Alex Ross
Favourite British Comic– Colour: Doctor Who Magazine
Favourite European Comic : Dylan Dog
Favourite Web-based Comic : Freakangels

Endeavour Award winner

This year’s winner of the Endeavour Award is Kristine Kathryn Rusch for City of Ruins. Rusch was unable to attend OryCon, where the award is given, so John Lorentz accepted the award on her behalf.

Via File 770 & Tor (British Fantasy Society award details )

Novel

  • Winner (Fantasy): Among Others; Jo Walton (Tor Books)
  • Winner (Horror): The Ritual; Adam Nevill (Pan)

Novella

Winner: Gorel and the Pot Bellied God; Lavie Tidhar (PS Publishing)

Short Fiction:

Winner: The Coffin-Maker’s Daughter; Angela Slatter (A Book of Horrors, Jo Fletcher Books)

nthology:

Winner: The Weird; editors Jeff and Ann Vandermeer (Corvus Books)

Collection:

Winner: Everyone’s Just So So Special; Robert Shearman (Big Finish)

Screenplay:

Winner: Midnight in Paris by Woody Allen

Magazine/Periodical:

Winner: Black Static; ed. Andy Cox TTA Press

Comic/Graphic Novel:

Winner: Locke and Key; Joe Hill and Gabriel Rodriguez (IDW Publishing)

2012 Hugo Award Winners

The Hugo Awards presentation for 2012 is taking place tonight, September 2nd, at 8 pm CDT. (You can watch HERE , follow via text live HERE)

I’ll be listening and watching via the web and will be updating the information below as the awards are announced.

(Winners will be published adjacent to their category title eg –  Best Novel (932 ballots) WINNER)

Currently (7 pm est) the nominees are:

 

Best Novel (932 ballots) Among Others
Among Others by Jo Walton (Tor)
A Dance With Dragons by George R. R. Martin (Bantam Spectra)
Deadline by Mira Grant (Orbit)
Embassytown by China Miéville (Macmillan / Del Rey)
Leviathan Wakes by James S. A. Corey (Orbit)

Best Novella (473 ballots) The Man Who Bridged the Mist
Countdown by Mira Grant (Orbit)
“The Ice Owl” by Carolyn Ives Gilman (The Magazine of Fantasy & Science Fiction, November/December 2011)
“Kiss Me Twice” by Mary Robinette Kowal (Asimov’s, June 2011)
“The Man Who Bridged the Mist” by Kij Johnson (Asimov’s, September/October 2011)
“The Man Who Ended History: A Documentary” by Ken Liu (Panverse 3)
Silently and Very Fast by Catherynne M. Valente (Clarkesworld / WSFA)

Best Novelette (499 ballots) Six Months, Three Days
“The Copenhagen Interpretation” by Paul Cornell (Asimov’s, July 2011)
“Fields of Gold” by Rachel Swirsky (Eclipse Four)
“Ray of Light” by Brad R. Torgersen (Analog, December 2011)
“Six Months, Three Days” by Charlie Jane Anders (Tor.com)
“What We Found” by Geoff Ryman (The Magazine of Fantasy & Science Fiction, September/October 2011)

Best Short Story (593 ballots) The Paper Menagerie
“The Cartographer Wasps and the Anarchist Bees” by E. Lily Yu (Clarkesworld, April 2011)
“The Homecoming” by Mike Resnick (Asimov’s, April/May 2011)
“Movement” by Nancy Fulda (Asimov’s, March 2011)
“The Paper Menagerie” by Ken Liu (The Magazine of Fantasy & Science Fiction, March/April 2011)
“Shadow War of the Night Dragons: Book One: The Dead City: Prologue” by John Scalzi (Tor.com)

Best Related Work (461 ballots) The Encyclopedia of Science Fiction, Third Edition
The Encyclopedia of Science Fiction, Third Edition edited by John Clute, David Langford, Peter Nicholls, and Graham Sleight (Gollancz)
Jar Jar Binks Must Die… and Other Observations about Science Fiction Movies by Daniel M. Kimmel (Fantastic Books)
The Steampunk Bible: An Illustrated Guide to the World of Imaginary Airships, Corsets and Goggles, Mad Scientists, and Strange Literature by Jeff VanderMeer and S. J. Chambers (Abrams Image)
Wicked Girls by Seanan McGuire
Writing Excuses, Season 6 by Brandon Sanderson, Dan Wells, Mary Robinette Kowal, Howard Tayler, and Jordan Sanderson

Best Graphic Story (339 ballots) Digger 
Digger by Ursula Vernon (Sofawolf Press)
Fables Vol 15: Rose Red by Bill Willingham and Mark Buckingham (Vertigo)
Locke & Key Volume 4, Keys to the Kingdom written by Joe Hill, illustrated by Gabriel Rodriguez (IDW)
Schlock Mercenary: Force Multiplication written and illustrated by Howard Tayler, colors by Travis Walton (The Tayler Corporation)
The Unwritten (Volume 4): Leviathan created by Mike Carey and Peter Gross. Written by Mike Carey, illustrated by Peter Gross (Vertigo)

Best Dramatic Presentation (Long Form) (592 ballots) Game of Thrones (Season 1)
Captain America: The First Avenger, screenplay by Christopher Markus and Stephan McFeely, directed by Joe Johnston (Marvel)
Game of Thrones (Season 1), created by David Benioff and D. B. Weiss; written by David Benioff, D. B. Weiss, Bryan Cogman, Jane Espenson, and George R. R. Martin; directed by Brian Kirk, Daniel Minahan, Tim van Patten, and Alan Taylor (HBO)
Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2, screenplay by Steve Kloves; directed by David Yates (Warner Bros.)
Hugo, screenplay by John Logan; directed by Martin Scorsese (Paramount)
Source Code, screenplay by Ben Ripley; directed by Duncan Jones (Vendome Pictures)

Best Dramatic Presentation (Short Form) (512 ballots) “The Doctor’s Wife”
“The Doctor’s Wife” (Doctor Who), written by Neil Gaiman; directed by Richard Clark (BBC Wales)
The Drink Tank‘s Hugo Acceptance Speech,” Christopher J Garcia and James Bacon (Renovation)
“The Girl Who Waited” (Doctor Who), written by Tom MacRae; directed by Nick Hurran (BBC Wales)
“A Good Man Goes to War” (Doctor Who), written by Steven Moffat; directed by Peter Hoar (BBC Wales)
“Remedial Chaos Theory” (Community), written by Dan Harmon and Chris McKenna; directed by Jeff Melman (NBC)

Best Editor – Short Form (512 ballots) Sheila Williams
John Joseph Adams
Neil Clarke
Stanley Schmidt
Jonathan Strahan
Sheila Williams

Best Editor – Long Form (358 ballots) Betsy Wollheim
Lou Anders
Liz Gorinsky
Anne Lesley Groell
Patrick Nielsen Hayden
Betsy Wollheim

Best Professional Artist (399 ballots) John Picacio
Dan dos Santos
Bob Eggleton
Michael Komarck
Stephan Martiniere
John Picacio

Best Semiprozine (357 ballots) Locus
Apex Magazine edited by Catherynne M. Valente, Lynne M. Thomas, and Jason Sizemore
Interzone edited by Andy Cox
Lightspeed edited by John Joseph Adams
Locus edited by Liza Groen Trombi, Kirsten Gong-Wong, et al.
New York Review of Science Fiction edited by David G. Hartwell, Kevin J. Maroney, Kris Dikeman, and Avram Grumer

Best Fanzine (322 ballots) SF Signal
Banana Wings edited by Claire Brialey and Mark Plummer
The Drink Tank edited by James Bacon and Christopher J Garcia
File 770 edited by Mike Glyer
Journey Planet edited by James Bacon, Christopher J Garcia, et al.
SF Signal edited by John DeNardo

Best Fan Writer (360 ballots) Jim C. Hines
James Bacon
Claire Brialey
Christopher J Garcia
Jim C. Hines
Steven H Silver

Best Fan Artist (216 ballots) Maurine Starkey
Brad W. Foster
Randall Munroe
Spring Schoenhuth
Maurine Starkey
Steve Stiles
Taral Wayne

Best Fancast (326 ballots) SF Squeecast
The Coode Street Podcast, Jonathan Strahan & Gary K. Wolfe
Galactic Suburbia Podcast, Alisa Krasnostein, Alex Pierce, and Tansy Rayner Roberts (presenters) and Andrew Finch (producer)
SF Signal Podcast, John DeNardo and JP Frantz, produced by Patrick Hester
SF Squeecast, Lynne M. Thomas, Seanan McGuire, Paul Cornell, Elizabeth Bear, and Catherynne M. Valente
StarShipSofa, Tony C. Smith

John W. Campbell Award for Best New Writer (396 ballots) E. Lily Yu
Award for the best new professional science fiction or fantasy writer of 2010 or 2011, sponsored by Dell Magazines (not a Hugo Award).
Mur Lafferty
Stina Leicht
Karen Lord *
Brad R. Torgersen *
E. Lily Yu

*2nd year of eligibility

Chicon 7 Special Committee Award:  Robert Weinberg

 

Big Heart Award:  Juanita Colson

A friendly reminder to consult the previous post for times and links of live coverage of the Hugo Awards ceremony (2012) taking place later today

and

links to the WSFS (World Science Fiction Society) preliminary business meeting:

PART 1

PART 2

 

 

Time to clear your calendar – the Hugo Awards Ceremony is coming to you live this Sunday, September 2nd.

Both the Chicon 7 and Hugo Awards websites have additional information, here’s the gist:

Ustream (video coverage)

CoverItLive (text coverage)

Both should kick off around 7:30 pm, Central Daylight Time, Sunday, September 2nd.

To see a list of the nominees - here

 

and to see one bold set of predictions, visit Amazing Stories (the magazine that helped make HUGO Gernsback the ‘father of science fiction’)

To take a look at past winners, visit Locus Magazine’s Index to the Awards, and to learn more about the awards themselves, visit the official Hugo Awards website

 

or – get out of your chair and high-tail it over to the Hyatt Regency Chicago and be a part of Chicon 7, the 70th Worldcon.

Saturn Awards

The Saturn Awards for science fiction and film were presented on July 26 by the Academy of Science Fiction, Fantasy, and Horror Films. The Academy was founded in 1972.

Film Awards

  • Best Science Fiction Film: Rise Of The Planet Of The Apes
  • Best Fantasy Film: Harry Potter And The Deathly Hallows, Part 2
  • Best Horror/Thriller Film: The Girl With The Dragon Tattoo
  • Best Action/Adventure Film: Mission: Impossible – Ghost Protocol
  • Best Actor: Michael Shannon for Take Shelter
  • Best Actress: Kirsten Dunst for Melancholia
  • Best Supporting Actor: Andy Serkis for Rise Of The Planet Of The Apes
  • Best Supporting Actress: Emily Blunt for The Adjustment Bureau
  • Best Performance by a Younger Actor: Joel Courtney for Super 8
  • Best Director: J.J. Abrams for Super 8
  • Best Writing: Jeff Nichols for Take Shelter
  • Best Music: Michael Giacchino for Super 8
  • Best Editor: Paul Hirsch for Mission: Impossible – Ghost Protocol
  • Best Production Design: Dante Ferretti for Hugo
  • Best Costume: Alexandra Byrne for Thor
  • Best Make-Up: Dave Elsey, Fran Needham, Conor O’Sullivan for X-Men: First Class
  • Best Special Effects: Dan Lemmon, Joe Letteri, R. Christopher White, and Daniel Barrett for Rise Of The Planet Of The Apes
  • Best International Film: The Skin I Live In
  • Best Animated Film: Puss in Boots

Television Awards

  • Best Network Television Series: Fringe
  • Best Syndicated/Cable Television Series: Breaking Bad
  • Best Television Presentation: The Walking Dead
  • Best Youth-Oriented Television Series: Teen Wolf
  • Best Actor on Television: Bryan Cranston for Breaking Bad
  • Best Actress on Television: Anna Torv for Fringe
  • Best Supporting Actor on Television: Aaron Paul for Breaking Bad
  • Best Supporting Actress on Television: Michelle Forbes for The Killing
  • Best Guest Star on Television: Tom Skerritt for Leverage

Home Entertainment Awards

  • Best DVD/BD Release: (tie) Atlas Shrugged, Part One and The Perfect Host
  • Best DVD/BD Special Edition Release: Giorgio Moroder Presents Metropolis
  • Best DVD/BD Collection Release: Stanley Kubrick: The Essential Collection
  • Best DVD/BD Television Series Release: Spartacus: Gods Of The Arena

Special Achievement Awards from the Academy of Science Fiction, Fantasy, and Horror Films

  • The Life Career Award: Frank Oz
  • The Life Career Award: James Remar
  • The Filmmakers Showcase Award: Drew Goddard
  • The Milestone Award: The Simpsons
  • The Innovator Award: Robert Kirkman
  • The Appreciation Award: Jeffrey Ross (for hosting the Saturn Awards)

For additional information

« Prev - Next »